Jdi na obsah Jdi na menu
 


... o kávě

25. 8. 2008

Káva je nápoj vyráběný z plodů kávovníku (kdo by to řekl). Konečný produkt, tedy tu kávu, kterou známe, se získává mletím pražených zrn kávovníku.

 

 

Photobucket

Káva je charakteristická svou silnou chutí a černou barvou (samozřejmě pokud jí nepijete s mlékem). Důležitou součástí kávy je Alkaloid kofein, který povzbuzuje srdeční činnost, zvyšuje soustředěnost, zrychluje krevní oběh a celkově nastartuje organismus.

 

Photobucket

Kofein, jak již jsem se zmínila je alkaloid, který v malém množství není tělu škodlivý. Kofein, což je pro nás důležité, napomáhá spalování kalorií, protože tělo díky přijmu kofeinu začně brát energii z tukových zásob místo obvyklého systému, kdy tělo nejprve spálí cukry a pak teprve tuky.                                                                                                            Kofein ale samozřejmě může být i škodlivý, protože při časté nebo nadměrné konzumaci se tělo stává vůči němu rezistentní a vypěstuje si na něm závislost. Abstinenční příznaky, které se projevují pri jeho nedostatku, mohou být například bolesti hlavy, vyčerpanost, nespavost apod.                                                                                                 Opravdové problémy potom přicházejí u lidí, kteří potřebují více než 5 šálků kávy denně. Zde se pak může příznivé zrychlení oběhu a povzbuzení srdeční činnosti dostat až k infarktu. Kofein také způsobuje odvápnění kostí, proto se konzumentům kávy doporučuje také jíst hodně jogurtů, které vápník do kostí opět dodají.                                                          Kofein ale není jen záležitostí kávy. Kofein obsahují také čaje (hlavně černý) , kola nebo energetické nápoje. Přísun kofeinu v čaji má jednu nespornou výhodu. Zatímco kofein, který tělo přijme ve formě kávy se v těle vstřebá do několika málo minut, kofein přijatý z čaje se vstřebává až po dobu 40-ti minut (což znamená, že energie není expanzivní, ale postupně se uvolňuje).                                                                                                               No a jedna malá zajímavost - smrtelná dávka kofeinu je pro osobu vážící 100 kg 15g (což je přibližně 25l kávy).

Ale teď se opět vraťme ke kávě. Samozřejmě neexistuje jenom jeden druh kávy (přepokládám že to víte). Rozeznáváme:

 

 

Photobucket

 Caffé latté

 

 

Photobucket

Cappuccino (tak tohle bych si dala ... yummy)

 

 

Photobucket

Espresso

 

 

Obrazek

Turecká káva

 

 

Obrazek

 Vídeňská káva (tu vážně miluju)

 

Obrazek

Latté Macchiato

 

Obrazek

 Ledová káva

... a další

Já osobně sem si ale nejvíc zamilovala kávu, kterou tady v Čechách neseženete (snad jenom v Praze) a to je tahle:

 

Obrazek

Typická káva Amerických studentů STARBUCKS, kterou sem taky v Americe pila. Je vážně výborná a myslim, že od doby co sem viděla Gilmorova děvčata sem se beznadějně zamilovala do všech kelímků a termohrnků na kávu. Aspoň že v McDonaldu prodávaj taky kávu v kelímcích.

 

 

 MusicPlaylistRingtones

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář